İÇİNDEN TREN GEÇEN FİLM – UZUN HİKAYE

admin 13 Ekim 2012 1
İÇİNDEN TREN GEÇEN FİLM – UZUN HİKAYE

Yazdığı kısa öykülerle Türk Edebiyat dünyasının son 15 yılına damgasını vuran Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikâye kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Kurtlar Vadisi, Kapıları Açmak, Pars ve son dönem TRT’nin sevilen dizilerinden birisi olan Sakarya-Fırat dizisinin de yönetmenliğini yapan Osman Sınav yer almakta. Aslında 11 yıllık bir projenin ürünü olan film gerek bugüne kadar ortada olan maddi imkânsızlıklardan gerekse Osman Sınavın bu proje için en iyisi ve ustalık eserim olacak fikriyatından dolayı, geçen cumadan itibaren sinemalardaki yerini buldu. Zengin oyuncu kadrosu ile de göz dolduran film için, başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu 11 yıldır bu projenin başrolüne kendini o derece inandırmıştı ki, Bulgaryalı Sosyalist Ali’nin hikayesi ile kendini özdeşleştirmiş, uzun süre kullandığı aracın plakasını bile 34 BSA … olarak almıştır.

Filmin başlaması ile bu inanmışlığı Kenan İmirzalıoğlu’nun tarzından görebiliyoruz. Her zaman sadece vurdulu kırdılı rollere yakıştırılan Kenan, bu filmde resmen rolünü yaşayarak oynuyor. Daha geniş perspektiften baktığımızda filmde oynayan tüm usta karakterler filmi yaşıyor. Aralarında ilk oyunculuk deneyimi olan (bu noktadan sonra Bulgaryalı Sosyalist Ali BSA olarak kısaltılacaktır) BSA’ nın karısı rolündeki Tuğçe Kazaz bile altta kalmamak için mükemmele yakın bir performans sergiliyor.

DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR

Konu bilindik Türk Sineması konusundan epeyce uzak özetlemek gerekirse ‘’Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’’ mottosu üzerine ilmik ilmik işlenen senaryo gayet başarılı. Başbakanın sürekli bahsettiği klasik CEHAPE zihniyetinin eleştirisi filmde bol miktarda yer almakta, vatandaşın devlet için değil, devletin vatandaş için olduğunun kavgasını ve mücadelesini yıllarca veren BSA’nın hikayesi bu. Özellikle 115 sayfalık bir kısa hikaye kitabından bu kadar dolu bir senaryo çıkarmak ciddi özverinin aslında kanıtı. Zafer Algöz, Altan Erkekli, Güven Kıraç, Cihat Tamer, Mustafa Alabora gibi usta isimlerin yanında filmin genç oyuncuları Ushan Çakır ve Batuhan Karacakaya ellerinden gelenin en iyisini sergiliyorlar. Fısıltı gazetesinin ve televizyonlarda dönen reklamların da yardımıyla ciddi bir gişe rakamına ulaşması kaçınılmaz görünüyor. Filme ilgili daha fazla spoiler vermeden mutlaka izlenmesi gereken filmler listenizde yer alacağını söylersem çok da abartmış sayılmam. Gerçek ve bozulmamış insan ilişkileri, naiflik, hepimizin sadece sevda köylü olması, yoksulluğa, adaletsizliğe ve devletin haksız muamelelerine boyun eğmeme üzerine bir başyapıt görmek isteyenler kaçırmasın.

Filmden yapacağım ilk ve son alıntı Nun Suresi 10-14 ayetler olsun,

‘’Yemin edip duran, aşağılık, daima kusur arayıp kınayan, durmadan söz taşıyan, iyiliği hep engelleyen, saldırgan, günaha dadanmış, kaba saba; bütün bunların ötesinde bir de soysuz olan kimseye mal ve oğulları vardır diye, sakın boyun eğme.’’

UZUN HİKAYE FİLM FRAGMANI (HD)

1 Yorum »

  1. Funda Sağlık 13 Ekim 2012 at 23:22 -

    Yazıdan anladığım kadarıyla filmin alışılagelmiş bir konusu var. Filmin fragmanına bayıldım. Anlaşılan film üzerinde oldukça yoğun şekilde çalışılmış. Kenan İmirzalıoğlu varsa zaten filme mana katmıştır. Dikkat ettiyseniz sadece bu filmde değil oynadığı tüm filmlerde filmi oynayan kişi oluyor. Oyunculuğu her geçen gün büyüyor…

Cevap yaz »