PES 2015 Olmuş mu?

admin 14 Aralık 2014 0
PES 2015 Olmuş mu?

2 Yıldır bizi bizden alan hatalarla dolu ve kör dövüşü kıvamındaki oyunlardan sonra Konami yetkilileri stajyer yazılımcıları ve “ben futbol sevmiyorum ki yeeaaa” diyen Japonları mezun etmiş ve işe adam akıllı personeller almış ve çok şık bir oyun ortaya çıkarmışlar.

2 Yıldır berbat gelen oyunlardan sonra yukarıdaki senaryoyu ben yazdım ve olsa olsa böyle olmuştur diye düşündüm. PES 2013’de yaşadığımız kötü deneyimden sonra Foxengine Grafik motoru üzerine kurulacak PES 2014 bizlere müjdelendiğinde çok keyiflenmiştik. Muhteşem, grafikler, gerçekçi hareketler, oyuncu yüzleri, saha efektleri konusunda oldukça heveslenmiştik ve 2013 yılında karşımıza gelen oyunda futbolla alakalı tek şeyin futbolcuların yüzleri olduğunu farketmiştik.

PES 2015 Oynamakta Fayda Var

Ve artık PES 2015 geldi. Konami artık çok ciddi kayıplarda olduğunu farketmiş ki oyunu en baştan ele almış. Çok özlediğimiz o ara pasları oyun kurgulama ve strateji geliştirmeler geri dönmüş. Elbette grafikler de güzelleşmiş ve Foxengine oyuna oturmuş. Hala eksikleri çok ciddi olmasına rağmen atmosfer ve seyirciler nispeten daha iyi olmuş ama tam olarak işte budur diyemiyoruz.

Online Daha Farklı

PES 2015 Online’da artık Konami ID’mizi kullanmıyoruz. Oyuna artık Konami’nin yeni anlaştığı online oyun servisi Steam ile bağlanıyoruz ve çok da iyi yapıyoruz. Konami bizleri Konami ID derdinden de kurtarmış ki daha önce hiç orjinal PES almamış kardeşlerimiz Konami ID alıncaya ve oyuna bağlanıncaya kadar perişan oluyorlardı. Ayrıca bunun Online oyuna bağlanmaktan başka hiçbir faydası yoktu. Steam ise daha kolay ulaşılabilir ve birçok güncellemeyi kendi yapan bir sistem. Oyuncu formlarından transferlere kadar her şey anında oyununuzda oluyor.

Steam kullanıcı adını alacak kullanıcılar önemle duyurmak isterim ki Steam’de aldığınız kullanıcı adı aynı zamanda oyunda kullanacağınız kullanıcı adınız oluyor bu nedenle saçma sapan içinde enteresan rakamlar ve alt çizgiler bulunan isimler almanızı önermem.

Oyunun eksileri ise başlarda da bahsettiğim gibi atmosfer fakat daha sıkıntılı bir durum kulüp sayılarının çok az olması ve birçok kulübün lisansının alınmamış olmasını söyleyebilirim. Türkiye’den sadece Galatasaray var. Bir süredir Avrupa’da çok iyi çıkış yapmış Borussia Dortmund’un bile olmaması bir çok ingiliz ekibinin isminin hala East London, West London olarak geçmesi ise gerçekten büyük ayıp.

Oynanabilirlik konusunda ise oyuncuların top ayaklarına geldiklerinde yaşadıkları geç idrak sorunu ve çalım atmayı X parçacığının keşfi kadar zor hale getirmiş olmaları oyunun eksilerinden. Çalım atma konusunu bilemem ama oyuncuların akşamdan kalma gibi görünen aptallıklarını birkaç güncelleme ile çözebileceklerini tahmin ediyorum.

Nasıl mı Çok Kolay 🙂

PES oynamayı seven ve PC’ye karşı oynamaktan keyif almayanlara birazcık bütçe ayırıp Orjinal Pro Evolution Soccer 2015 almalarını tavsiye ederim. Oyun fiyatı PC için 70, Konsollar için 130 TL civarında. Yaklaşık 1 yıl boyunca oynanacak maç kazanıp kaybedecek, öfkelenip rakibinizi öfkelendirecek , o öfkeyi ekran başında hissedip sizi keyiflendirecek bir oyun için yüksek bir meblağ değil.

Alın oyununuzu geçin ekran başına kapışalım, eğlenelim.

Hilecileri ifşa edip oyun hakkındaki bir sonraki gelişmeleri paylaşıncaya kadar hoşçakalın…

Cevap yaz »